Loading

Декларация на БСП, БЗНС, КП „СЪПРОТИВА“ И РЗС в ОбС Радомир

На 7 ноември 2011 г. се състоя първото заседание на новоизбрания Общински съвет, съгласно чл. 23, ал.1, ал.2 и ал.3 от Закона за местното самоуправление и местната администрация, на което след полагане на клетва, се проведе избор на председател на съвета.

След проведеното тайно гласуване с 12 гласа „за“, за председател бе избран нашият колега  Красимир Борисов. В следващите дни с ентусиазъм и желание започнахме своята работа по конструирането на съвета и неговите комисии, по актуализиране на правилника за работа и изграждането на един работещ орган на местното самоуправление.

Какво бе учудването ни когато в общинския съвет се получи писмо от Областния управител на Област Перник, с което бе изпратена за сведение и изпълнение негова Заповед № АК – 2/16.11.2011 г., с която се връщат като незаконосъобразни за ново обсъждане Решение № 1/ за избор на комисия по избора/ и Решение № 2 /за избор на председател/ по Протокол № 1 от редовното заседание на Общински съвет – Радомир, и при това с мотив, че вместо от трима, комисията по избора била от шест члена.

На самото учредително заседание се избра временна шестчленна комисия за избор на председател на Общинския съвет, в която бяха включени представители на всички
партии и коалиции. Направен беше един демократичен избор на комисия, за състава на която гласуваха „за“ 20 от общо 21 общински съветници. Решение №1 за избор на временната комисия по избора е счетено от Областния управител за незаконосъобразно и от там следващото Решение №2 за избор на председател на Общинския съвет също е обявено за такова. 

Председателя на Общинския съвет, който се избира измежду състава на общинските съветници няма статут на едноличен орган на местната власт. Той притежава единствено организационно –
представителни функции, осъществявани във връзка с дейността на съвета и неговите взаимоотношения с други субекти, като длъжността е изборна и се заема за определен срок, обикновено това съвпада с мандата. Въпросът за избора на председател е предоставен на преценката и е суверенно право на самия Общински съвет. 

Правото да бъде избиран за председател на Общинския съвет има всеки един от общинските съветници. Недопустимо е да се подлага на контрол от областния управител волята на общинските съветници, кой да ги представлява и ръководи. Убедени сме, че с изборите приключи и грозното и безпринципно политическо противопоставяне и разчистване на сметки и дойде време за градивна работа. 

Областният управител може съгласно закона да върне решенията за преразглеждане ако е нарушен закон, т. е. по законосъобразност или да ги оспори пред съответния административен съд.
Преценката дали да преразгледа решенията си е предоставена единствено на общинския съвет.
Считаме, че свиканата днес сесия от Областния управител на област Перник е един  незаконосъобразен акт или акт и израз на политическа воля. Ние, представителите на различни политически партии, избрани с вота на нашите съграждани се възмущаваме от грубата намеса в действията на местния парламент от страна на Областния управител - представител на държавната власт. Очевидно вместо конструктивизъм, се работи по принципа „под ботуша, всичко живо да слуша“. 

Вярваме, че толерантността, разбирателството, плурализма и демократичното мислене са съществени предизвикателства в нашия живот. Бяхме уверени, че те са част от политическия дневен ред, но действията на натиск и вмешателство ни разколебават и потъпкват правата и достойнството на всеки един от нас.

Обръщаме се към радомирската общественост и към представителите на четвъртата независима власт – свободните медии, които са в основата на демокрацията и вярваме, че волята на общинския съвет ще бъде отразена и ще бъде дадена гласност на незаконосъобразното вмешателство от страна на Областния управител на област Перник.

Изпратено чрез Пишете ни! от Милка Иванова